თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალი თანამშრომლობს Encounters კინოფესტივალთან და უოთერშედ ბრისტოლთან და ორგანიზებას უწევს 90 წამიან ფილმების კონკურსს DepicT! რომელიც ტარდება „ბრიტანეთი/საქართველო 2019: ახალი ჰორიზონტი“-ს ფარგლებში. #UKGeorgia2019
რას წარმოადგენს ეს კონკურსი?
კონკურსი სახელწოდებით DepicT! უკვე რამდენიმე წელია ტარდება ბრისტოლის კულტურის ცენტრ „უოთერშედში“ საერთაშორისო კინოფესტივალის ფარგლებში.
DepicT! კონკურსი შორტლისტში მოხვედრილ მონაწილეებს, რომლებიც მეტწილად შესაძლოა იყვნენ თავიანთი კარიერის ადრეულ ეტაპზე, შესაძლებლობას აძლევს მიწვეულ იქნან როგორც თბილისის საერთაშორისო ფილმების ფესტივალზე, ისე Encounters საერთაშორისო ფესტივალზე და მათ ფართო აუდიტორიას გააცნონ თავიანთი ნამუშევრები და დაამყარონ საქმიანი კონტაქტი ინდუსტრიის საერთაშორისო წარმომადგენლებთან - დისტრიბუტორებსა და პროდიუსერებთან, ასევე სხვა რეჟისორებთან და მოკლემეტრაჟიანი კინოს მოყვარულებთან.
DepicT!-ის მიზანია, აღმოაჩინოს რეჟისორები, რომლებიც ორიგინალურობით, მდიდარი წარმოსახვის უნარით და ახალი ხედვით გამოირჩევიან და მისცეს მათ საშუალება, იასპარეზონ კინოსამყაროს ყველაზე პრესტიჟულ კონკურსებში, როგორიცაა ოსკარი, ბაფტა, ევროპული კინოაკადემიის პრიზები.
კონკურსში მონაწილეობა უფასოა.
მონაწილეებს, რომელთაც უკვე მიიღეს გამოწვევა DepicT! გადაიღეს 90 წამიანი ფილმი გამარჯვების შემთხევაში ელოდებათ:
- სრულად დაფინანსებული დასწრება ბრისტოლის Encounters საერთაშორისო კინოფესტივალზე (ბრიტანეთის საბჭოსგან);
- ფულადი ჯილდო £500-ის ოდენობით (ბრიტანეთის საბჭოსგან);
- ინგლისური ენის სასერტიფიკაციო გამოცდის - IELTS დაფინანსება (ბრიტანეთის საბჭოსგან);
- ფილმის ჩვენება თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალზე;
- ფილმის ჩვენება ბრისტოლის 2020 წლის Encounters საერთაშორისო კინოფესტივალის ფარგლებში ჩატარებულ ბაფტა-ს (BAFTA) შესარჩევ კონკურსში;
კონკურსში მონაწილეობა შეეძლო საქართველოს ნებისმიერ მოქალაქეს სრულიად უფასოდ. მხოლოდ ერთი წესი მოქმედებდა: ფილმის ხანგრძლივობა უნდა იყოს 90 წამი ან ნაკლები.
ვის შეეძლო მიეღო მონაწილეობა?
- კონკურსის მონაწილე უნდა ყოფილიყო სრულწლოვანი (18 წლის ან მეტის);
- კონკურსში მონაწილეობა შეეძლო როგორც პროფესიონალ რეჟისორებს, ისე მოყვარულებს.
- განაცხადის შემომტანი უნდა ყოფილიყო საქართველოში მცხოვრები საქართველოს მოქალაქე და მას უნდა ჰქონოდა მოპოვებული ნებართვა ფილმში გამოყენებული მუსიკის და/ან ფოტოების გამოყენებაზე.
- ფილმის შორტლისტში მოხვედრილ მონაწილეებს მოეთხოვებოდათ ნამუშევრების მაღალ რეზოლუციაში გაგზავნა.
ფილმების რეგისტრაცია დასრულდა 2019 წლის 15 ოქტომბერს.
შენიშვნა: 5-8 მაისს თბილისში იმყოფებოდა ბრისტოლის კინოფესტივალის დირექტორი რიჩ უორენი, რომელმაც ჩაატარა ვორკშოპი DepicT!-ის შესახებ. დაინტერესებული პირები გაეცნენ კონკურსის DepicT! მოკლე ისტორიას, კონკურსში მონაწილეობის წესებსა და პირობებს, ფილმების წარდგენის პროცედურებსა და დაწესებულ პრიზებს.
წინასაკონკურსო ვორკშოპი გაიმართა სამშაბათს, 7 მაისს, 16:00 საათზე კაფე-ბარ „პოლიტიკაში“ (აღმაშენებლის გამზ. 164). რიჩ უორენმა მონაწილეთა კითხვებს უპასუხა.

Tbilisi International Film Festival is partnering with Encounters Film Festival and Watershed, Bristol organized DepicT! - a short film competition that takes place within the framework of the UK/Georgia: New Horizons 2019. #UKGeorgia2019
What is a competition about?
DepicT! is a Watershed’s international short film competition and a part of Encounter’s Film Festival in Bristol. The focus is on uncovering emerging Georgian filmmaking talent, which shows originality, imagination and the ability to engage in just a minute and a half.
The shortlisted DepicT! Filmmakers, often in the crucial early stage in their career, are invited to the Tbilisi International Film Festival and Encounters Film Festival, offered a prime industry platform. A gateway to the world’s most prestigious awards: The Oscars®, BAFTAs, European Film Awards and Cartoon d'Or, the festival is a priceless opportunity for filmmakers to promote their work and make contact with a broad range of international industry professionals from distributors and producers to funding bodies and exhibitors, as well as other filmmakers and, of course, enthusiastic short film fans.
Entry was free.
Film Makers in Georgia! Accept the Depict challenge and get creative in just 90 seconds to be in with a chance to win
• Fully Funded attendance at Encounters Film Festival (British Council)
• £500 Cash Prize (British Council)
• Payment of IELTS Exam Fee (British Council).
• Screening at Tbilisi International Film Festival
• Screening at BAFTA Qualifying Encounter Short Film & Animation Festival 2020
The competition was open to all Georgian citizens and entry was absolutely FREE. There is one rule only: The Films should be 90 seconds or less in duration.
Who could participate?
• Participants must be 18+
• Any professional filmmaker or amateur
• The primary contact completing the submission process had to be a Georgian citizen authorized to submit the film (s) and had to have obtained necessary permissions for the inclusion of copyrighted music and/or images within the film(s)
• Shortlisted candidates were asked to send it in a higher resolution version.
The deadline for uploading entries on https://filmfreeway.com/DepicTGeorgia was 15 October 2019
Note: The director of Encounters Film Festival, Rich Warren visited Tbilisi on May 5-8 to host a workshop about DepicT! The audience had a chance to learn more about the competition, rules & terms, awards & prizes, and film submission procedures.
The workshop took place on May 7, 2019, from 16:00 to 18:00 at “Politika” (164 Aghmashenebeli ave.). The audience was encouraged to ask questions