ხუთშაბათი 01 მაისი 2014 00:00ხუთშაბათი 08 მაისი 2014 00:00
ბრიტანეთის საბჭო  აქტიურად მონაწილეობს "ქოლგა თბილისი ფოტო 2014"-ის ფარგლებში მიმდინარე ღონისძიებებში. "ქოლგა თბილისი ფოტო" მართავს გამოფენებს, ვორქშოფებს, სემინარებს, დისკუსიებსა და პორტფოლიოების განხილვებს. საგანმანათლებლო ღონისძიებები ჩატარდება ფოტო ექსპერტების, კურატორების და ფოტოგრაფების ხელმძღვანელობით მთელი მსოფლიოდან.
ჩვენ მოვიწვიეთ  ლორა ჰაინდი, რომლის პორტფოლიოს განხილვის გარდა იგი მონაწილეობას მიიღებს გამოფენაში ,,მხოლოდ ქალბატონები’’, რომელიც ზ. წერეთლის  მუზეუმში გაიხსნება 4 მაისს, ხოლო 2-3 მაისს ის  ჩაატარებს  ვორქშოფებს სტუდენტებისთვის. ვორქშოფის თემაა „გათავისუფლება - საკუთარი არსის წვდომა“.  მისამართი: გრიშაშვილის სახ. თბილისის ისტორიის მუზეუმი, სიონის ქ. 8
ლორა ჰაინდმა უნივერსიტეტი გრაფიკული ხელოვნებისა და დიზაინის სპეციალობით დაამთავრა და სანამ თავის საყვარელ საქმეს - ფოტოების გადაღებას შეუდგებოდა - კრეატიულ დიზაინერად და ფოტო რედაქტორად მუშაობდა.
მიუხედავად იმისა, რომ  ფოტოგრაფიისს ფეროში მუშაობა დოკუმენტალისტიკის ჟანრიდან დაიწყო, ლორა ჰაინდის    “გათავისუფლება” (2011), რომელიც შეფასდა როგორც ,,ღრმა, პირადი შეხედულება იმის შესახებ თუ როგორ აღიქმებიან ქალები” დაიბეჭდა ისეთ გამოცემებში,  როგორებიცაა “British Journal of Photography”, “Firecracker”, “1000 Words” და “UncertainStates” და მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში გამოიფინა. მისი ახალი ნამუშევარი - “ქალბატონიქოხში” (2014), რომელიც 2014 წლის ქოლგა თბილისი ფოტო ფესტივალიზე იქნება წარმოდგენილი  ტრანსფორმაციისა და ოჯახის ისტორიის კვლევაა და იგი, არაერთი ქვეყნის გამოცემაში დაიბეჭდა და გამოიფინა, მათ შორის დიდ ბრიტანეთში პორტუგალიასა და ინდოეთში.
ლორა ჰაინდი წარმატებით უთავსებს ერთმანეთს  მხატვრულ ფოტოგრაფიას და სარედაქციო საქმიანობას.   იგი რეგულარულად თანამშრომლობს ისეთ გამოცემებთან, როგორიცაა Telegraph Magazine, New York Times, Wall StreetJ ournal, Stella დაIndependent Magazine.
ლორა ჰაინდი  ბრიტანეთის მრავალი უნივერსიტეტის მიწვეული ლექტორია.  ამჟამად  წერს მოთხრობას და, ამასთანავე, აქვეყნებს წიგნებსა და თავისი ნამუშევრების მულტიმედიურ ვარიანტებს. http://www.laurahynd.com/

Exhibitions, workshops and lectures
British Council in Georgia actively supports exhibitions, workshops and lectures taking place in partnership with Kolga Tbilisi Photo 2014 Festival. Curators and photographers from all over the world are involved in the events.
This year we support Laura Hynd to take part in the Ladies Only exhibition. Laura Hynd will also lead  workshops for young photographers on 2-3  May at the Karvasla Museum.  Address: 8, Sioni Str. Tbilisi. The topic of the workshop is ‘The Letting Go – Accessing Your Within’
Laura Hynd graduated in Graphic Arts and Design and worked as a Creative Designer and Photography Editor before pursuing her love of making photographs.
Though her photographic work is grown out of documentary, her personal work, The Letting Go (2011) “a rich and personal view on perceptions of women”, has been featured in publications including the British Journal of Photography, Firecracker, 1000 Words and Uncertain States and exhibited worldwide. Her most recent work, Lady into Hut (2014), an exploration in transformation and family history, has been published and exhibited widely, in the UK, Portugal and India and will be on display during the Kolga Tbilisi Photo 2014.
Laura Hynd successfully combines her personal art photography with editorial commissions. She regularly photographs for editorial clients including the Telegraph Magazine, New York Times, Wall Street Journal, Stella, and the Independent Magazine.
Laura Hynd  is a visiting lecturer at many British universities including Nottingham Trent, Arts University Bournemouth, University of the Arts Farnham, and University of West England.
Laura is currently writing a fictional short story whilst producing books and multimedia pieces of her work