ბრიტანეთის საბჭო და ოლექსანდრ დოვჟენკოს ეროვნული ცენტრი იწყებს საგანმანათლებლო პროგრამის Envision Sound მესამე ციკლში მონაწილეობის მსურველთა განაცხადების მიღებას. პროგრამა საგანმანათლებლო ხასიათისაა და გამიზნულია კომპოზიტორებისთვის, რომლებიც კინო მუსიკას ქმნიან. იგი მოიცავს როგორც შემოქმედებით ლაბორატორიას, ლექციებს, პროფესიული კავშირების დამყარებას, აუდიო-ვიზუალური სფეროს ექსპერტების ინდივიდუალურ კონსულტაციებს, ისე საღამოებს, სადაც ფილმებს ცოცხალი მუსიკის თანხლებით აჩვენებენ. პროგრამა განხორციელდება კიევში 20-დან 24 იანვრის ჩათვლით.
Envision Sound 2019-2020 შესაძლებლობას კომპოზიტორებს უკრაინიდან, ალბანეთიდან აზერბაიჯანიდან, ბოსნია-ჰერცოგოვინიდან, თურქეთიდან, ისრაელიდან, კოსოვოდან, მონტენეგროდან, საქართველოდან, სერბეთიდან, სომხეთიდან, უზბეკეთიდან, ყაზახეთიდან და ჩრდილოეთ მაკედონიიდან განივითარონ პროფესიული უნარები, გაიფართოვონ პროფესიული ჰორიზონტი და უკეთ გაიცნონ საერთაშორისო აუდიო-ვიზუალური ინდუსტრია.
პროექტის მენტორთან ერთად მონაწილეები მიმოიხილავენ კინომუსიკის შექმნის შესაძლებლობებსა თუ გამოწვევებს. ამას გარდა დაარქივებული ვიდეოებისთვის და ამჟამად გადაღების პროცესში არსებული უკრაინული ფილმებისთვის იმუშავებენ საკუთარ საუნდტრეკებზე.
წინა წლის მენტორების სია მოიცავს ბრიტანეთის რამდენიმე ყველაზე მოთხოვნად კომპოზიტორს, როგორებიცაა მაიკლ პრაისი(BBC ის ფილმის „შერლოკი“ საუნდტრეკის თანაავტორი და ემმის გამარჯვებული), ნაინიტა დესაი (მან შექმნა მუსიკა ძალიან ბევრი ფილმისა და წამყვანი ტელევიზიებისთვის, როგორებიაა BBC, HBO, ITV და С4; იდი არის Music+Sound Award -ის მფლობელი და 2016-2017 წლის BAFTA Breakthrough Brits ჯილდოს მფლობელი, ნილ ბრენდი (მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე საუკეთესო აკომპანიატორი), ასევე უკრაინელი კომპოზიტორი ალლა ზაჰაიკევიჩი(უკრაინული კინოაკადემიის „Zolota Dzyga“ ჯილდო საუკეთესო კომპოზიტორის ნომინაციაში).
პროგრამის არსებობის ისტორიაში პირველად Envision Sound 2019-2020 მონაწილეებს მიეცემათ შესაძლებლობა შემოქმედებითი ლაბორატორიის ფარგლებში თავიანთი მუსიკა ჩაწერონ კიევის არაჩვეულებრივ ორკესტრთან ერთად. ნახეთ მოკლე ვიდეო, სადაც 2019 წლის თებერვალში ორკესტრმა ნატალია სტეცის დირიჟორობით ნილ ბრენდის საუნდტრეკი შეასრულა ჰიჩკოკის ფილმიდან„შანტაჟი“. მონაწილეები ასევე შეხვდებიან სოლო მუსიკოსებსაც.
ჩვეულებისამებრ, პროგრამის დასრულებისას ბრიტანეთის საბჭო და დოვჟენკოს ცენტრი გასცემს გრანტებს შემოქმედებითი ლაბორატორიის ფარგლებში შექმნილი რამდენიმე პროექტის დასაფინანსებლად.
Envision Sound 2019-2020 კურატორი არის ალა ზაჰაიკევიჩი.
„ვორკშოფის განმავლობაში ჩვენ ძალიან მაყოფიერი საქმიანი ურთიერთობა დავამყარეთ შესანიშნავ რეჟისორთან, ამჟამად ერთობლივად ვმუშაობთ შესანიშნავ ფილმზე, რომელიც უკვე განთავსებულია imdb-ზე. ასევე პროგრამის მენტორებისგან ძალიან სასარგებლო რჩევები მივიღეთ“ - ლუკა ლებანიძე და ზვიად მღებრიშვილი, Envision Sound 2018-2019 პროგრამის მონაწილეები.

Together with the National Oleksandr Dovzhenko Centre, we are announcing an open call for applications to participate in the third cycle of Envision Sound, the educational programme for film score composers. The programme, which includes a creative laboratory, lectures, networking, individual consultations with experts from the audiovisual sector, as well as evening film screenings with live music will run in Kyiv, from 20 to 24 January 2020.
Envision Sound 2019–20 is open to composers who want to improve their skill at composing film scores, widen their professional horizons and better understand the international audiovisual industry. Together with a project mentor, participants will look at opportunities and challenges in composing music for films and work on their own soundtracks for archive footage or Ukrainian films in production.
The list of mentors from previous years includes some of the most sought-after composers in the UK, like Michael Price (co-author of the soundtrack for BBC’s Sherlock and Emmy winner), Nainita Desai (composer for film and television as well as leading broadcasting companies like BBC HBO, ITV, С4; Music+Sound Award and BAFTA Breakthrough Brits 2016–2017 winner), Neil Brand (one the best piano improv film accompanists in the world), as well as Ukrainian composer Alla Zahaykevych (winner of the Ukrainian Film Academy Golden Dzyga for Best Composer).
For the first time in the programme, participants of Envision Sound 2019–20 will have the chance to record their music with the Kyiv Fantastic Orchestra as part of the creative laboratory. Watch a short video of the orchestra, under the guidance of conductor Natalia Stets, performing Neil Brand’s soundtrack to Hitchcock’s Blackmail in February 2019. Participants will have the opportunity to work with solo musicians too.
As always, after the programme is completed, we will offer grants to further support some of the projects developed by composers during the creative laboratory, together with the Dovzhenko Centre.
Envision Sound 2019–20 will be curated by Alla Zahaykevych.
‘We’ve built a fruitful working relationship with a great film director during the workshop, we are working with him on an amazing film right now, it’s already on imdb. Also, we got very useful advice from the mentors of the programme.’