ამ კვირაში ონლაინ სესიის თემა იყო "როგორ უნდა უზრუნველყოს უნივერსიტეტებმა სტუდენტების ჩართულობა და მათი მოტივირება?"
რამდენადაც სულ უფრო მეტი უნივერსიტეტი გადადის ონლაინ სწავლებაზე და ნაკლებია კამპუსებში დაბრუნების შესაძლებლობა, არსებულ სტუდენტებთან ეფექტური კომუნიკაცია და ინტერაქტიული დამოკიდებულება სულ უფრო დიდ გამოწვევად მოიაზრება.
- როგორ უნდა დავრწმუნდეთ, რომ სტუდენტი ნამდვილად აქტიურადაა ჩართული ონლაინ სწავლაში?
- როგორ უნდა მოვახერხოთ მომავალი თაობის უფრო აქტიური ჩართვა და მოტივირება?
იხილეთ ონლაინ სესიის ჩანაწერი, სადაც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნების უნივერსიტეტებიდან მოწვეულმა სპიკერებმა ისაუბრეს თავიანთ გამოცდილებაზე სტუდენტებთან ურთიერთობაში მას შემდეგ, რაც პირისპირ სწავლება შემცირდა, ზოგან კი სრულიად შეწყდა.
დოქტორი ლიზ მარი - ვიცე კანცლერი (სტუდენტებთან ურთიერთობა), The Open University. ლიზი უზრუნველყოფს სტუდენტების განვითარებისა და ცოდნის ამაღლების საკითხების მოგვარებას, მათ შორის სტუდენტების შენარჩუნებას, მათ წინსვლას, მიღწევებს და მოთხოვნებს, რესურსებზე წვდომისა და წარმატების შესაძლებლობების გაფართოვებას, დასაქმებას, ხარისხის კონტროლს.
დევიდ უაითი - ციფრული ტექნოლოგიების სწავლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, University of the Arts London. დევიდი კურირებს ციფრული ტექნოლოგიების სწავლა-სწავლებას, მათ შორის აკადემიური პერსონალის დახმარებას ონლაინ გარემოს ეფექტურად გამოყენებაში პედაგოგიური მიზნებისთვის. დევიდი საერთაშორისო წრეებში ცნობილია როგორც ე.წ. "Visitors and Residents paradigm"-ის ექსპერტი და დაინტერესებულებს ეხმარება ახსნას როგორ ვცხოვრობთ და ვმუშაობთ ონლაინ გარემოში.
დოქტორი ჯენ ბამფორდი - საერთაშორისო უმაღლესი განათლების პროფესორი და სტუდენტთა აკადემიური მოსწრების დეპარტამენტის უფროსი, London Metropolitan University. მისი კვლევის სფეროა სტუდენტების უმაღლესი განათლება - ქცევის თავისებურებები, უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაცია და საერთაშორისო სტუდენტების გამოცდილება.
სენა ჩათალი - კვლევის ასისტენტი, სტუდენტური კომიტეტის წევრი, Turkish Higher Education Quality Council. სენა ამჟამად სამაგისტრო ხარისხს იცავს არქიტექტურის და ურბანიზაციის სფეროში (TED University) და აქტიურადაა ჩართული უმაღლესი განათლების ხარისხის კონტროლის საბჭოს სტუდენტური კომიტეტის საქმიანობაში.

This week topic was ‘How can universities engage with and motivate students?’
As more and more universities move their teaching online, and with little indication when students may go back to the campus, effective engaging and interacting with current students is becoming a big challenge.
- How do we know if a student is truly participating in online learning?
- How can we continue to motivate and inspire the future generation?
Watch this engaging session with speakers from all over the world to hear from universities and learn their experiences of connecting with their students, when face-to-face contact has reduced and, in some places, completely stopped.
Dr Liz Marr - Pro-Vice-Chancellor (Students), The Open University. Liz has responsibility for all student facing development and enhancement, including student retention, progression, achievement and satisfaction, widening access and success, employability, quality monitoring and enhancement
David White - Head of Digital Learning, University of the Arts London. David oversees digital teaching and learning including supporting teaching staff in the effective pedagogical use of the online environment. David is well known internationally for the Visitors and Residents paradigm, which helps to explain how we live and work online.
Dr Jan Bamford - Professor of International Higher Education and Head of Student Experience and Academic Outcomes, London Metropolitan University. Her research interests focus on exploring students’ cultural journeys in higher education, the internationalisation of higher education and the international student experience. Her new book International Joint Double Degree and International Transitions: the self, culture and pedagogy, will be published by Palgrave MacMillan in August 2020.
Sena Çatal - Research Assistant, Member of Student Committee at the Turkish Higher Education Quality Council. Sena currently pursuing her Master of Architecture and Urban Studies degree at TED University and an active member of the Higher Education Quality Council Student Committee.