ბრიტანეთის საბჭოს პროგრამის #დარჩისახლში ფარგლებში ვაწყობთ დიალოგების სერიას, რომლებიც დაგეხმარებათ დაუკავშირდეთ კოლეგებს მთელი მსოფლიოდან და გაუზიაროთ საკუთარი გამოცდილება. 2020 წლის 20 მაისს ჩვენ გვქონდა ვებინარი თემაზე "როგორ მოხდება ონლაინ შეფასება უნივერსიტეტებში?"
კოვიდ-19-მა მნიშვნელოვანი ზეგავლენა იქონია უნივერსიტეტებზე მთელს მსოფლიოში. უმაღლეს სასწავლებლებს პანდენიის გამო სწრაფად მოუხდათ სწავლა-სწავლების და შეფასების პროცესის ონლაინ რეჟიმში გადატანა.
ამ სესიაზე ჩვენ განვიხილეთ ის ინოვაციური შესაძლებლობები, რომლებსაც ონლაინ შეფასება ქმნის, მაგრამ ამასთან ერთად ვისაუბრეთ იმ გამოწვევებზეც, რომლებიც დაკავშირებულია ეთიკურ საკითხებთან ტექნოლოგიებზე წვდომის თვალსაზრისით, აგრეთვე ინფორმაციის დაცულობასა და ტესტის უსაფრთხოებასთან. ჩვენ ასევე ვიმსჯელეთ ტექნოლოგიების გამოყენებით შეფასების ზეგავლენაზე სწავლა-სწავლებაზე.
სესიის ბოლოს მომხსენებლებმა უპასუხეს დასმულ კითხვებს.
ინფორმაცია მომხსენებლების შესახებ
- მოდერატორი დოქტორი ვიქტორია კლარკი - გლობალური შეფასების მენეჯერი, ბრიტანეთის საბჭო.
- დოქტორი პატრიკ ბოუგანი - უფროსი მრჩეველი სწავლების საკითხებში, ორგანიზაცია "Advance HE".
- პროფესორი იორამ კალმანი - ეკონომიკის და მენეჯმენტის დეპარტამენტის უფროსი, ისრაელის ღია უნივერსიტეტი.
- პროფესორი ბარი ო'სალივანი - შეფასების კვლევის და განვითარების დეპარტამენტის უფროსი, ბრიტანეთის საბჭო
ჩვენ ყოველ კვირეულად ვიკრიბებით უმაღლესი სასწავლებლების პროფესიონალებთან ერთად და ერთმანეთს ვუზიარებთ ცოდნას და იდეებს სხვადასხვა საკითხებთან დაკავშირებით.

Wednesday 20 May 2020
As part of our #StayHome with the British Council programme, we are organising a series of Higher Education dialogues which will help you connect with colleagues from around the world and share your experience. On 20 May 2020, we hosted a live session on  "What is the future of online assessment for universities?"
Covid-19 has had a significant impact on universities across the world. Higher Education institutions had to respond to the pandemic very quickly by moving teaching, learning and assessment online.
During this session, we discussed the opportunities of online assessment, as it allows for more innovation, but also challenges around ethical concerns of access to technology as well as concerns associated with information integrity and test security. We also considered the impact technology-enhanced assessment has on both teaching and learning.
At the end of the session, the panel was answering questions the audience had throughout the session.
• Moderator Dr Victoria Clark - Global Assessments Solutions Manager, British Council.
• Dr Patrick Baughan - Senior Learning Adviser, Advance HE.
• Prof Yoram Kalman - Head of Department of Management and Economics, The Open University of Israel.
• Professor Barry O’Sullivan - Head of Assessment Research & Development, British Council
Every week, we'll be coming together with Higher Education professionals from around the world, to exchange knowledge and ideas on different topics.