ამ კვირაში ჩვენი დისკუსიის თემა იყო "როგორი იქნება ტრანსნაციონალური განათლების მომავალი (TNE)"
რამდენადაც მოთხოვნა უმაღლეს განათლებაზე გლობალურად წინ უსწრებს მიწოდებას, უდავოდ აქტუალურია კითხვა: არსებული ვითარება დააჩქარებს თუ არა ტრანსნაციონალური განათლების ზრდას? მოდელების პირველი ტრანსფორმაცია გულისხმობს, რომ უმაღლესი განათლების მიწოდება შესაძლებელია განხორციელდეს პროგრამებისა და პლატფორმების ფართო არჩევანით (აქ იგულისხმება დისტანციური სწავლების პროგრამები, სასწავლო პარტნიორობები, "დისტანციური" კამპუსები და მასიური ონლაინ კურსები Massive Open Online Courses (MOOCs)). როგორი იქნება ტრანსნაციონალური განათლების გავრცელების გეოგრაფიული სურათი და მისი ზეგავლენა? როგორ იმოქმედებს მიმდინარე კრიზისი დისტანციური სწავლების მოთხოვნაზე?
ამ სესიაზე, სადაც ტრანსნაციონალური განათლების მომავალი განვიხილეთ, ჩვენი მომხსენებლები სესიის ბოლოს დასმულ კითხვებზეც პასუხობენ.
პროფესორი სერ სტივ სმითი - მას მიენიჭა ბრიტანეთის საერთაშორისო განათლების სფეროს ჩემპიონის ტიტული "UK International Education Champion" იყო რა ექსეტერის უნივერსიტეტის პრო-ვიცე-კანცლერი და აღმასრულებელი დირექტორი 2002 წლიდან. სერ სტივ სმითი არის რასელ გრუფის ბორდის წევრი, ბრიტანეთის უნივერსიტეტების გაერთიანების თავმჯდომარე (UUK); ხელმძღვანელობს საერთაშორისო პოლიტიკის პროფესიულ ქსელს და არის ბრიტანეთის უნივერსიტეტების გაერთიანების საერთაშორისო სტრატეგიულ მრჩეველთა ბორდის თავმჯდომარე; ორგანიზაციის "Board member of the Heart of the South West Local Enterprise Partnership" ბორდის წევრი; ორგანიზაციის "Education and Employers Task Force" ნდობით აღჭურვილი პირი.
პროფესორი ჯენიფერ უოთლინგი - ვიცე კანცლერი საერთაშორისო საკითხებში, Manchester Metropolitan University, სადაც იგი ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებას 2016 წლიდან ხელმძღვანელობს. იგი უნივერსიტეტში მუშაობს კოლეგებთან სხვადასხვა მიმართულებით: საერთაშორისო გარემოს გასაუმჯობესებლად, პარტნიორობებზე, სტუდენტთა მობილობაზე და გლობალურ პროფილზე.
პროფესორი ჯონ ბრიუერი - აღმასრულებელი დირექტორი, The Northern Consortium (NCUK). მისი უნიკალური და მრავალმხრივი განათლებით ჯონი წარმატებით ართმევს თავს თავისი კონსორციუმის ამბიციურ გეგმებს და ამავდროულად საუკეთესო ხარისხის სერვისს თავაზობს როგორც პარტნიორებს, ისე სტუდენტებს. ჯონს სხვადასხვა დროს ბრიტანულ უნივერსიტეტებში ეჭირა ვიცე კანცლერის და პრო-ვიცე-კანცლერის თანამდებობები, ამასთან აქვს მდიდარი გამოცდილება კომერციის სფეროში.
დოქტორი ვაგა ქაზდალი - პრორექტორი აკადემიური მიმართულებით, ADA University (აზერბაიჯანი), სადაც მას სტრატეგიული ლიდერის როლი უჭირავს აკადემიური პროგრამების ეფექტურობის და ხარისხის უზრუნველყოფის კუთხით. ის ხელმძღვანელობს აკადემიური პოლიტიკის განვითარებას და უნივერსიტეტის ძირითადი მოთხოვნების შემუშავებას უცხოელი სტუდენტების მიღების მიზნით.
მოდერატორი ქეით ჯოისი - უმაღლესი განათლების და მეცნიერების მიმართულების დირექტორი, ბრიტანეთის საბჭო. ქეითი ხელმძღვანელობს გლობალური სტრატეგიის შემუშავებას, პარტიორებთან ურთიერთობას და უმაღლესი სასწავლებლების და მეცნიერების საერთაშორისო თანამშრომლობის განმტკიცებას მსოფლიოს 110-ზე მეტ ქვეყანაში.

As part of our #AtHome with the British Council programme, we are organising a series of Higher Education dialogues, which will help you, connect with colleagues from around the world and share your experience.
This week we discussed ‘What is the future of transnational education (TNE)?’
As the demand for higher education outstrips supply globally, will the current situation accelerate the growth of transnational education? The fast transformation of delivery models means that higher education could be delivered through a wide variety of programmes and platforms (distance learning programmes, teaching partnerships, offshore campuses and, increasingly Massive Open Online Courses (MOOCs)). What will be the new geographical spread of TNE and its impact? How will the current crisis influence the demand for distance learning?
In this session, we discussed what is the future of TNE? The panel answered questions during the live session.
Prof. Sir Steve Smith - has recently been appointed UK International Education Champion, having been Vice-Chancellor and Chief Executive of the University of Exeter since October 2002. Sir Steve is a Board member of the Russell Group; Chair of Universities UK (UUK) International Policy Network and Chair of UUK's International Strategic Advisory Board; Member of the UUK Board; Board member of the Heart of the South West Local Enterprise Partnership; a Trustee of the Education and Employers Task Force.
Prof. Jennifer Watling - Pro-Vice-Chancellor for International at Manchester Metropolitan University, where she has led the development of internationalisation since 2016. She works with colleagues across the University to improve international enrolments, partnerships, student mobility, and global profile.
Prof. John Brewer - Chief Executive, The Northern Consortium (NCUK). With his unique and diverse background, John complements the ambitious growth plans for NCUK whilst continuously providing a high-quality service to partners and students. John previously held roles such as Deputy Vice-Chancellor and Pro-Vice-Chancellor at UK universities as well as having extensive commercial experience.
Dr Vafa Kazdal - Vice-Rector of Academic Affairs, ADA University (Azerbaijan) where she provides strategic leadership for effectiveness and quality of academic programmes, she also leads the development of academic policies, procedures, and university core requirements oversee student recruitment process.
Moderator Kate Joyce - Director of Higher Education and Science, British Council. Kate is responsible for developing global strategy, managing stakeholder relationships and leading programmes to strengthen international collaboration in Higher Education and Science across 110+ countries.