ოთხშაბათი 01 July 2020
ბევრი უნივერსიტეტი უკვე სერიოზულად ფიქრობს ამ შემოდგომაზე სტუდენტების მიღების რეალურ შესაძლელობებზე, მათ შორის ბრიტანული უნივერსიტეტები, განსაკუთრებით საერთაშორისო სტუდენტებთან მიმართებაში. ვიდრე ვირუსი არსებობს და მგზავრობასთან დაკავშირებული შეზღუდვები მოქმედებს, ბევრი კითხვა ჩნდება.
• სტუდენტებს ისევ ენდომებათ საზღვარგარეთ სწავლა?
• ქვეყნის შიგნით შეძლებენ სტუდენტები ერთი ადგილიდან მეორეზე უნივერსიტეტში სასწავლებლად გადასვლას?
• როგორია სტუდენტთა მობილობის მომავალი?
ამ სესიაზე ჩვენ განვიხილეთ რა ზეგავლენას მოახდენს კოვიდ-19 სტუდენტების მობილობაზე მომავალში. მომხსენებლებმა უპასუხეს დასმულ კითხვებს.
პროფესორი საიმონ მარგინსონი - უმაღლესი განათლების სფეროს პროფესორი ოქსფორდის უნივერსიტეტში, გლობალური უმაღლესი განათლების ცენტრის დირექტორი და უმაღლესი განათლების კვლევის ჟურნალის მთავარი რედაქტორი. ის უმაღლეს განათლებას იკვლევს გლობალური და საერთაშორისო მიმართულებით, ასევე უმაღლეს განათლებას აღმოსავლეთ აზიაში და უმაღლესი განათლების და სოციალურ უთანასწორობას. საიმონი ამზადებს მოხსენებებს და რეკომენდაციებს უმაღლესი განათლების პოლიტიკასთან დაკავშირებით.
ალან მაკეი - ედინბურგ გლობალის საერთაშორისო მიმართულების დირექტორის მოადგილე და დირექტორი ედინბურგის უნივერსიტეტში. ალანი ხელმძღვანელობს ინტერნაციონალიზაციის სტრატეგიულ მიმართულებას და მუშაობს მაღალი რანგის ხელმძღვანელ პირებთან უნივერსიტეტის საერთაშორისო მიმართულების და პარტნიორობის ეფექტურ განხორციელებაზე. ის სათავეში უდგას უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობებს და გააჩნია უმაღლესი განათლების სფეროში მუშაობის 20 წელზე მეტი ხნის გამოცდილება.
კომილჯონ კარიმოვი - ვესტმისტერის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (Westminster International University in Tashkent (WIUT)) რექტორი. იგი ადრე UNESCO-სა და UNICEF-ში მუშაობდა განათლების და ჯანდაცვის სფეროების გამოწვევების  დაძლევაზე. ბატონი კარიმოვი არის ტაშკენტის მსოფლიო ეკონომიკისა და დიპლომატიის უნივერსიტეტის პოლიტიკურ მეცნიერებათა და საერთაშორისო ურთიერთობათა დოქტორი.
ჯანეტ ილიევა -ორგანიზაციის "Education Insight" დირექტორი.  ჯანეტი ამ ორგანიზაციის დამაარსებელი და დირექტორია. Education Insight სპეციალიზდება უმაღლესი განათლების კვლევასა და საკონსულტაციო მომსხურებაზე. ჯანეტის კვლევის მთავარი ფოკუსი არის ეროვნული პოლიტიკის როლი უმაღლეს განათლებაში, სტუდენტების გლობალური მობილობა და ტრანსნაციონალური განათლება.
მოდერატორი მეთ დურნინი - კვლევისა და საკონსულტაციო დეპარტამენტის უფროსი ბრიტანეთის საბჭოში. მეთი მუშაობს უმაღლესი განათლების ეკონომიკაზე, იგი ხელმძღვანელობს გლობალური ანალიტიკოსების გუნდს, რათა ბრიტანულ უნივერსიტეტებს მიაწოდოს მონაცემები, განახორციელოს კვლევა და ანალიზი, რის საფუძველზეც ეს ორგანიზაციები წარმატებას მიაღწევენ სწრაფად ზრდად საგანმანათლებლო ინდუსტრიაში.

The topic of the discussion was ‘Is studying abroad a thing of the past?’
Many universities are already concerned about the student enrolment this autumn, including some UK universities with regard to international students. While the virus is still out there and the various travel restrictions in place, many significant questions arise.
- Will students still want to study abroad?
- Domestically, will students be able to move to attend universities in other parts of the country?
- What is the future of student mobility?
In this session, we explored how the current Covid-19 crisis will affect the demand for student mobility in the long term. The panel answered questions live during the session.
Prof. Simon Marginson - Professor of Higher Education, University of Oxford, Director of the Centre for Global Higher Education and Editor-in-Chief of Higher Education, the international journal of Higher Education research. He researches global and international higher education, higher education in East Asia, and higher education and social inequality. He also prepares reports and commentary in relation to education policy.
Alan Mackay - Deputy Vice-Principal International and Director, Edinburgh Global, University of Edinburgh. Alan provides strategic leadership on internationalisation and works with senior leaders to advance the University’s international ambition and partnership. He directs the University’s international operation and has over twenty years of experience in international higher education
Komiljon Karimov - Rector, Westminster International University in Tashkent (WIUT). His previous work experience includes Senior Officer positions in UN agencies such as UNESCO and UNICEF where he dealt with the development challenges in the area of Education and Healthcare. Mr. Karimov holds a PhD degree in Political Sciences and International Relations from the University of World Economy and Diplomacy in Tashkent.
Janet Ilieva - Director of Education Insight. Janet is founder and director of Education Insight, a research consultancy specialising in international higher education. Janet’s research focus is on national policies for higher education engagement, global student mobility and transnational education.
Moderator Matt Durnin - Global Head of Insights and Consultancy, British Council. Mat is specialising in the economics of higher education, he leads a team of global analysts to provide UK institutions with the data, analysis and insights required to succeed in the rapidly changing international education industry
Once a week, every week, Higher Education professionals will be brought together to exchange knowledge and ideas on different topics. Come back and tune in to find out more, the series is free of charge.