ოთხშაბათი 10 ივნისი 2020
ამ კვირაში ჩვენი დისკუსიის თემა იყო "როგორ უნდა უზრუნველყონ უნივერსიტეტებმა სწავლების მაღალი ხარისხი დისტანციური სწავლების რეჟიმში?".
ონლაინ სწავლებაზე გადასვლა მხოლოდ "Zoom" ან "Microsoft Teams" პლატფორმებზე გადართვა როდია. სწავლების განხორციელების პლატფორმის შეცვლასთან ერთად უნივერსიტეტებმა უნდა გაითვალისწინონ ონლაინ სწავლების პედაგოგიკა, მეთოდიკა, მექანიზმები და მოდელები, რათა მაქსიმალურად ეფექტური გახადონ ვირტუალური სწავლების გარემო.
როგორ უნდა უზრუნველყონ უნივერსიტეტებმა თავიანთი სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალისთვის მიერ მაღალი შედეგების მიღწევა სწავლების ახალი მოდელით?
ამ კითხვაზე პასუხი იხილეთ ჩვენი ინტერაქტიულ სესიის ჩანაწერში აქვე.
მომხსენებლები
მოდერატორი აისენ გუვენი - განათლების დეპარტამენტის დირექტორი თურქეთის ბრიტანეთის საბჭოდან. აისენი თურქ და ბრიტანელ პარტნიორებთან ერთად ინტენსიურად მუშაობს ინგლისური ენის სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებაზე თურქეთის უმაღლესი განათლების სექტორში როგორც ეროვნულ, ისე ინსტიტუციონალურ დონეზე.
დუგლას ბლექსთოქ - ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოს აღმასრულებელი დირექტორი. იგი უძღვება ინგლისში და საერთოდ მთელს ბრიტანეთში არსებული ხარისხის უზრუნველყოფაზე მომუშავე წამყვანი სააგენტოების მიერ საგანმანათლებლო პოლიტიკის, რეგულაციების და ხარისხის სფეროს გაუმჯობესებას. დუგლასს და სააგენტოს დიდი წვლილი მიუძღვის სხვა პარტნიორებთან ერთად სწავლების ჩარჩოს "Teaching Excellence Framework" მოდელის შემუშავებაში.
პროფესორი დიანა ლორილარდი - წარმოადგენს ორგანიზაციას UCL Institute of Education. იგი მუშაობს კვლევით პროექტებზე, დაკავებულია სწავლების პროგრამების შემუშავებით და პროგრამული უზრუნველყოფით.
პროფესორი მუზაფერ ელმასი - არის თურქეთის უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის საბჭოს პრეზიდენტი. სწორედ მისი მმართველობის დროს გახდა აღნიშნული საბჭო ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაციის სრულფასოვანი წევრი.
ირმა გრძელიძე - ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურის უფროსი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. ირმა არის ხარისხის შიდა მართვის ექსპერტი. 2014-2019 წლებში ის იყო ხარისხის უზრუნველყოფის ეროვნული ცენტრის აკრედიტაციისა და ავტორიზაციის ექსპერტი. ირმა 2015 წლიდან  ​ჩართულია  Erasmus Plus პროგრამაში უმაღლესი განათლების რეფორმის ექსპერტად.

The theme of this week discussion was ‘How do universities ensure quality teaching online?’
Moving teaching online is more than just a switch to Zoom or Microsoft Teams. Together with the change of delivery platform, universities have to consider the pedagogy, methods, tools and models of online teaching in order to maximise the effect of the virtual learning environment.
How can universities ensure the quality to achieve satisfactory results for students and academic staff in regard to a new model of teaching?
You can find the answer to this question in this interactive session recording.
Moderator Aysen Güven - Director Education in Turkey, British Council. Aysen has been working intensively on improving the quality of English Provision in the higher education sector in Turkey at the national and institutional level with both Turkish and UK partners.
Douglas Blackstock - Chief Executive, QAA. His work includes leading QAA’s contribution to the current changes to the policy, regulatory and quality landscape in England and across the UK, and the Agency’s role in developing the Teaching Excellence Framework alongside other sector partners.
Prof. Diana Laurillard - Professor, UCL Institute of Education. Her works include leading externally funded research projects, developing learning design support and developing software interventions.
Prof. Muzaffer Elmas - the first President of the Turkish Higher Education Quality Council. Under his leadership, the Turkish Higher Education Quality Council became a full member of the European Association for Quality Assurance in Higher Education and International Network.
Irma Grdzelidze - Head of Quality Assurance Office, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. Her field of expertise is IQM (Internal Quality Management) in higher education. In 2014-2019, she was an Expert of Accreditation and Authorization at the National Center for Educational Quality Enhancement. Irma has been Higher Education Reform Expert for Erasmus Plus since 2015.