ოთხშაბათი 15 July 2020
ბრიტანეთის საბჭოს პროგრამის #დარჩისახლში ფარგლებში ვაწყობთ დიალოგების სერიას ბრიტანულ უნივერსიტეტებსა და ჩვენი რეგიონის ქვეყნებს შორის, სადაც ხდება გამოცდილების გაზიარება.
რამდენადაც ეს ბოლო ვებინარი იყო ჩვენი დიალოგების სერიიდან, ჩვენ განვიხილეთ "შეიძინა თუ არა მეცნიერულმა კვლევამ დღეს უფრო მეტი მნიშვნელობა ვიდრე ოდესმე?". ჩვენ მოვიწვიეთ ორი  განსაკუთრებული სტუმარი. ნახეთ ვებინარი პირველ ბრიტანელ ასტრონავტთან ჰელენ შარმენთან და საყოველთაოდ ცნობილ, არა ერთი ჯილდოს მფლობელ მეცნიერების მაუწყებელთან ჯიმ ალ-ხალილთან.
პანდემიის დაწყებიდან საერთაშორისო თანამშრომლობა კვლევისა და ინოვაციების სფეროში კიდევ უფრო ინტენსიური გახდა. მეცნიერთა მსოფლიო საზოგადოება გაერთიანდა კოვიდ-19-ის ტესტების და ვაქცინებისა თუ სამკურნალო საშუალებების შესაქმნელად, და ეს სულ მცირე დროში მოახერხა. ჩვენ სულ უფრო მეტ მეცნიერს ვხედავთ მედიის სხვადასხვა საშუალებებით, ვიდრე ოდესმე.
გაიზარდა მეცნიერების როლი და გაგრძელდება თუ არა ეს ტენდენცია პოსტ-კოვიდ პერიოდში?
ჰელენ შარმენი, წმინდა მიქაელის და წმინდა გიორგის, ასევე ბრიტანული იმპერიის ჯილდოს მფლობელი არის პიონერი კოსმონავტიკაში, ერთგვარი ეტალონი და შთამბეჭდავი მომხსენებელი. ის გახდა პირველი ბრიტანელი ასტონავტი 1991 წელს, როცა იგი კოსმოსურ ხომალდით "სოიუზ" კოსმოსურ სადგურ "მირზე" გაფრინდა. ამის შემდეგ ის გახდა მეცნიერების მაუწყებელი და კორპორაციული სპიკერი, დააჯილდოვეს რადიო და სატელევიზიო პროგრამების ჯილდოებით STEM-ზე გაკეთებული მოხსენებებისთვის, ასევე საუკეთესო გუნდური მუშაობისა და სიმტკიცისთვის.
ჯიმ ალ-ხალილი  ბრიტანეთის იმპერიის ჯილდოს მფლობელი და სამეფო საზოგადოების სტიპენდიანტი - არის ფიზიკოსი, ტელეწამყვანი და ერთ-ერთი საყოველთაოდ ცნობილი მეცნიერების მაუწყებელი ბრიტანეთში. მას დაწერილი აქვს 12 წიგნი პოპულარულ მეცნიერებაზე, მისი პირველი რომანი და ამ წიგნებიდან რამოდენიმე მსოფლიოს 26 ენაზეა თარგმნილი. იგი მუდმივად არის სამეცნიერო დოკუმენტური სატელევიზიო და რადიო პროგრამების წამყვანი. მისი ბოლო წიგნი "სამყარო ფიზიკის თანახმად" წელს დაიბეჭდა "Princeton University Press" გამომცემლობის მიერ.
სესიის მოდერატორია სამერ შა - ბრიტანეთის საბჭოს დირექტორი აზერბაიჯანში, რომელიც ამავდროულად არის ბრიტანეთის საელჩოს კულტურის ატაშე ბაქოში. სამერი არის უმაღლესი განათლების პროგრამის რეგიონალური დირექტორი და უძღვება რეგიონის ქვეყნებში განათლების მხარდაჭერისადმი მიმართულ  აქტივობებს, მათ შორის ბრიტანელი ექსპერტების მოწვევას და  ბრიტანული გამოცდილების გაზიარებას.

As it was the last session of the series, this week we focused on Has ‘following the science’ ever been as important as it is today? with two very special guests. Watch the recording of our conversation with the first British astronaut, Helen Sharman, and the award-winning science communicator, Jim Al-Khalili.
Since the start of the pandemic, international collaboration in research and innovation has greatly intensified. The global scientific community has come together and developed promising tests and treatments for COVID-19 in as little as a few months. We’re seeing more scientists across different media than we have ever seen in the past.
Has the role of science been strengthened, and will it continue post-Covid?
Helen Sharman CMG OBE is a pioneer, a role model and inspirational speaker. She became the first British Astronaut in 1991, when she launched in a Soyuz spacecraft to carry out experiments on the MIR space station. After her spaceflight, Helen became a science communicator and corporate speaker, winning prizes for radio and TV programmes and for her talks on STEM, teamwork and resilience.
Jim Al-Khalili OBE FRS is a physicist, author and broadcaster and one of the best-known science communicators in Britain. He has written twelve books on popular science, between them translated into over twenty-six languages, as well as his first novel. He is a regular presenter of TV science documentaries and the long-running Radio 4 programme, The Life Scientific. His latest book, The World According to Physics, was published this year by Princeton University Press.
Session moderator Summer Xia - Country Director Azerbaijan, British Council and the Cultural Attaché at the British Embassy in Baku. Summer is also the Wider Europe Regional Higher Education Programme Director, leading the British Council activities to support countries in the region with their education transformation by bringing UK expertise and experience.