19 ნოემბერი 2019 16:45
ბრიტანეთის საბჭო მაძლევს ინსპირაციასა და მოტივაციას, მაქსიმალურად გამოვიყენო ჩემი შესაძლებლობები თითოეული მეცადინეობისას, ყოველ გაკვეთილზე. სწორედ ეს არის აქ ჩემი აქ დიდი ხნით დარჩენის მიზეზი!
ნაზი ირიცპუხოვა საუბრობს რა გზა გაიარა მასწავლებლის ასისტენტობიდან მასწავლებლობამდე და პროფესიულ განვითარების საშუალებაზე.
ბრიტანეთის საბჭო საუკეთესო ადგილია პროფესიული განვითარებისთვის, ეს ფრაზა თავად ამბობს სათქმელს. ეს არის კომპეტენტური მასწავლებლებით დაკომპლექტებული ადგილი, რომლებიც იყენებენ ყოველ შესაძლებლობას, წაახალისონ სწავლა და მენეჯერებით, რომლებიც დროს უთმობენ მათი პროფესიული განვითარების უზრუნველყოფას.
ყოველთვის ძლიერი ენთუზიაზმით შეპყრობილი ვუყურებდი მასწავლებლობას, ვინაიდან ის არის ერთ-ერთი ყველაზე კეთილშობილური პროფესია. მასწავლებლობას საუკეთესო შესაძლებლობაა როგორც მასწავლებლებისთვის, ისე მოსწავლეებისთვის, რომ გაუზიარონ ერთმანეთს ცოდნა, ინტერესები და იდეები. ბრიტანეთის საბჭოში მასწავლებლის ასისტენტობის პროგრამამ მომცა შესანიშნავი შესაძლებლობა, დავკვირვებოდი საუკეთესო მასწავლებლებს და ვყოფილიყავი მათ მიერ ჩატარებული მეცადინეობების ნაწილი. მიუხედავად ამისა, მივხვდი, რომ უფრო მეტი მინდოდა. როდესაც აკადემიურმა მენეჯერმა გამოაცხადა კონკურსი „CELTA-ს“ დაფინანსებაზე, დაუფიქრებლად გადავწყვიტე, გამომეყენებინა ეს შესაძლებლობა და, საბოლოოდ, გავიმარჯვე!
მეორე წელია, რაც მასწავლებელთა პროგრესიული განვითარების პროგრამაში ვიღებ მონაწილეობას. მენტორთა პროგრამა, ბრიტანეთის საბჭო საქართველოს მიერ უზრუნველყოფილი საერთაშორისოდ აღიარებული ინსტრუქტორების ჩატარებული შიდა სესიები და ტრენინგები, მაძლევს მოტივაციას, ვიმუშავო უფრო მეტი და ყოველდღიურად განვავითარო ჩემი უნარჩვევები, სწავლების შესანიშნავი სამყაროს შეცნობასთან ერთად. საკმაოდ იღბლიანი აღმოვჩნდი, რომ გასულ ზაფხულს დაფინანსებით გამევლო TYLEC-ის კურსი საქართველოში, რომელიც ჩატარდა ინგლისელი, ქართველი, რუმინელი და უკრაინელი ტრენერების მიერ! უახლოეს მომავალში ვგეგმავ, გავიარო DELTA-ს კურსი და გავხდე მასწავლებელთა ტრენერი.
ბრიტანეთის საბჭო მაძლევს ინსპირაციასა და მოტივაციას, მაქსიმალურად გამოვიყენო ჩემი შესაძლებლობები თითოეული მეცადინეობისას, ყოველ გაკვეთლზე. სწორედ ეს არის აქ ჩემი აქ დიდი ხნით დარჩენის მიზეზი!
ბრიტანეთის საბჭოს სასწავლო ცენტრის შესახებ
ბრიტანეთის საბჭოს სასწავლო ცენტრი საქართველოში 2012 წელს ბრიტანეთის საბჭოს ოფისში გაიხსნა. მას შემდეგ, სასწავლო ცენტრი წარმატებით იყენებს სწავლების კომუნიკაციურ მეთოდს, რითაც სტუდენტებს საშუალებას აძლევს, მეტი თავდაჯერებულობით ისაუბრონ ინგლისურად და უპასუხონ საერთაშორისო გამოწვევებს. ბრიტანეთის საბჭოს სასწავლო ცენტრის მთავარი მონაპოვარი მასწავლებელთა გუნდია, რომლებიც კვალიფიკაციის უმაღლეს საერთაშორისო სტანდარტებს აკმაყოფილებენ. საქართველოში მისი ფუნქციონირების მანძილზე, სასწავლო ცენტრმა უამრავ პროფესიონალს მოუყარა თავი და ყველანაირად ხელი შეუწყო მათ უწყვეტ წინსვლასა და კარიერულ განვითარებას.
დღეს ბრიტანეთის საბჭოს სასწავლო ცენტრი ორ ლოკაციაზე მუშაობს და კურსების მრავალფეროვან არჩევანს სთავაზობს როგორც კორპორაციულ სექტორს, ისე ინდივიდუალურ სტუდენტებს, როგორც ზრდასრულებს, ისე - ბავშვებსა და მოზარდებს. მიმდინარე აკადემიურ წელს, სასწავლო ცენტრმა ბრიტანეთის საბჭოს ექსპერტების მიერ შემუშავებული სახელმძღვანელოების გამოყენება დაიწყო, განაახლა კურსის გეგმა, რის შედეგადაც სტუდენტებისთვის შესათავაზებელი კურსის ინტენსივობა და ცხრილი კიდევ უფრო მოქნილი გახდა.

19 November 2019 16:45
British Council keeps me inspired and motivated to conduct the best classes I possibly can, every single lesson. That’s why I am here to stay for a long time!
Nazi Irispukhova talks about her journey from Teaching Assistant to Teacher and her professional growth.
To say that the British Council is the very right place to grow professionally is to say it all. It is a place full of competent and supportive teachers who seize every opportunity to encourage learning and managers who dedicate their time to ensure the continuing professional development of the teachers.
I have always been passionately enthusiastic about teaching as it is one of the noblest professions.  I regard teaching as an opportunity for both teachers and students to share knowledge, interests and ideas. The Teaching Assistant program in the British Council gave me an ample chance to observe the best teachers in the centre and be a part of their lessons. However, I felt that I wanted much more than that. When our Academic Manager announced the competition for CELTA funding, I unhesitatingly decided to take the chance and eventually won it!
Now, I am in my second year of Teacher Apprenticeship program. The Mentorship programme, INSETT sessions and training with internationally acclaimed instructors provided by British Council Georgia, strongly motivate me to work harder and improve my teaching skills day after day, thus exploring the wonderful world of teaching. This summer, I have been fortunate enough to be financed for my TYLEC course in Georgia conducted by the trainers from England, Georgia, Romania and Ukraine! In the coming future, I am planning to do DELTA course and become a teacher trainer.
About the Teaching Centre
The British Council Georgia Teaching Centre opened in 2012, on the premises of the British Council office. Since its opening, the Teaching Centre has been employing the communicative method of teaching, allowing the students to speak with confidence and have access to more opportunities worldwide. The backbone of the Teaching Centre has always been the teachers who meet the highest international standards and qualifications. Through its operation, the Teaching Centre has recruited a large number or ELT professionals, providing them with quality in-service training and always supporting their further development.
Today, the British Council Georgia Teaching Centre operates at its Rustaveli and European School partner premises, offering a variety of English language courses to corporate clients as well as individuals, both adults and young learners. This academic year, the Teaching Centre has successfully implemented new British Council adult coursebooks, altering the course design to offer more flexibility in course intensity and class schedule