მადლიერი ვარ იმ ფასდაუდებელი დახმარების გამო, რასაც ბრიტანეთის საბჭო უწევს ინგლისური ენის პედაგოგებს, რამდენადაც ამან ძალიან დიდი ზეგავლენა იქონია ჩვენს პროფესიულ განვითარებაზე და მნიშვნელოვნად დაგვეხმარა სკოლებში სასწავლო გარემოს ტრანსფორმირებაში.
მაია ტყემალაზე, საჩხერის საჯარო სკოლის ინგლისური ენის პედაგოგი გვიზიარებს გამოცდილებას ბრიტანეთის საბჭოს პროექტებსა და პედაგოგთა პროფესიული განვითარების მიმართულებით განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობაზე.
28 წელზე მეტია რაც საჩხერის საჯარო სკოლაში ვასწავლი ინგლისურ ენას. მე ბევრი გამოწვევის წინაშე დავმდგარვარ ამ ხნის მანძილზე, მაგალითად მოძველებული სახელმძღვანელოები და სასწავლო რესურსების სიმწირე, პროფესიული განვითარების შესაძლებლობების ნაკლებობა. ამას გარდა, 1991 წლის დამანგრეველი მიწისძვრის შემდეგ, მთელი ათი წლის განმავლობაში ჩემი სკოლა ურთულეს პირობებში აგრძნელებდა მუშაობას შენობის ნაცვლად წითელ ვაგონებში, რაც სწავლა-სწავლებას კიდევ უფრო ართულებდა.
ჩემს რეგიონში ინგლისური ენის პედაგებების დასახმარებლად, ბრიტანეთის საბჭომ შემოგვთავაზა პროფესიული განვითარების მრავალფეროვანი შესაძლებლობები, მათ შორის უფასოდაც. სწორედ ამის გამო მომეცა შესაძლებლობა დავსწრებოდი ისეთ ტრენინგებს, როგორებიცაა MLLT (More Learning Less Teaching), CiSELT (The Certificate in Secondary English Language Teaching), TOT (Training of Trainers), Soft CLIL (Content and Language Integrated Learning) და მრავალი სხვა.
შედეგად შეძენილმა ცოდნამ, სწავლების ახლებურმა მეთოდებმა ნამდვილად დიდი როლი ითამაშა ჩემს პროფესიულ განვითარებაში. ჩემი მიდგომა ინგლისური ენა მესწავლებინა ინტერდისციპლინარული კურიკულუმის საშუალებით - ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტური საშუალება აღმოჩნდა უცხოური ენის სწავლა-სწავლებისას, რადგან ბუნებრივად გაუღვივა მოსწავლეებს მეტი ინტერესი აქტიურად ჩართულიყვნენ სასწავლო პროცესში.
მე წილად მხვდა პატივი გამევლო მასწავლებელთა სამუშაო ჯგუფების ფასილიტაციის  სატრენინგო კურსი “Change Agent Training” და  გავმხდარიყავი ცვლილებების გამტარებელი ჩემს რეგიონში. ასევე მონაწილეობა მივიღე  ბრიტანეთის საბჭოს და საქართველოს ინგლისური ენის მასწავლებელთა ასოციაციის მიერ „ინგლისური ენა თემისთვის“ პროექტის ფარგლებში ორგანიზებულ კონფერენციაში.
ვთვლი, რომ გამიმართლა, რადგან ბრიტანეთის საბჭოს პროგრამის „პროექტებზე დაფუძნებული სწავლების“ ფარგლებში ტრენერად შემარჩიეს. ტრენერობამ, მიღებულმა უკუკავშირმა და პროექტზე დაფუძნებული სწავლების საკუთარ საკლასო ოთახში გადატანამ ნათლად დამარწმუნა, რომ ეს მეთოდი ყველა სკოლაში უნდა ყოფილიყო გამოყენებული. იგი ჩვენს სტუდენტებს ეხმარება შეიძინონ 21-ე საუკუნის მოქალაქეებისთვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები, როგორებიცაა კრიტიკული აზროვნება და შემოქმედებითობა, თანამშრომლობა და ციფრული ტექნოლოგიის ფლობა. ეს უნარები  სტუდენტებს აძლევს შესაძლებლობას გადაჭრან რეალური, ცხოვრებისეული პრობლემები, გაიღრმავონ ცოდნა გლობალური და ადგილობრივი საკითხებზე, რომლებიც მდგრადი განვითარების მიზნებს უკავშირდება.
კოვიდ-19 პანდემიისგან გამოწვეული ვითარების გამო კი რეალურად ჩვენ სწორედ ბრიტანეთის საბჭოს მიერ შემოთავაზებულ ონლაინ რესურსებს ვიყენებთ იმისთავის, რომ ონლაინ სწავლა-სწავლება უფრო საინტერესო და სახალისო იყოს. მე მუდმივად ვსარგებლობ  იმ მასალებით, რომლებიც  ბრიტანეთის საბჭოს ვებგვერდებზე მოზარდებისა და ბავშვებისთვის LearnEnglish Teens და LearnEnglish Kids არის განთავსებული. ეს ნამდვილად სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი რესურსია განსაკუთრებით  სკოლების დახურვის პირობებში.
ჩემი მოსწავლეების სიამოვნებით იყენებენ ფოტო და ვიდეო მასალას რომელთაც თან ახლავს დამატებითი სავარჯიშოები, ასევე ბრიტანული კულტურისა და ისტორიისადმი მიძღვნილ სტატიებს, ეს მათ საუბრის უნარების გაუმჯობესებაში ეხმარებათ.  პატარებისთვის განკუთვნილი რესურსები განსაკუთრებით სასარგებლოა, რადგან ჩვენ შესაძლებლობა გვაქვს მათ ვასწავლოთ სიმღერებით, მოკლე მოთხრობებით, ანიმაციებით და რაღა თქმა უნდა თამაშებით, რომლებიც სწავლის პროცესს უფრო ხალისიანს და დასამახსოვრებელს ხდის. მე როგორც მასწავლებელს ეს აქტივობები მეხმარება არა მარტო ჩემს ძირითად საქმიანობაში სკოლაში, არამედ წარმატებით ჩავატარი საკლუბო აქტივობები საგანმანათლებლო ჰაბებში.

Maia Tkemaladze, an English teacher at a public school in a small town of Sachkhere (West Georgia) shares her experience of involvement in British Council projects and teacher development activities.
I have been an English teacher at a public school in a small town of Sachkhere (West Georgia) for almost 28 years. I have faced many challenges in my teaching career – from old textbooks to the lack of professional development opportunities or support with resources. Even after being hit by a devastating earthquake in 1991, my school continued working out of red vans for ten years which made teaching and learning even more challenging.
To help support English teachers in my district, the British Council provided us with access to a number of professional development opportunities, some completely free of charge. Because of this, I was able to attend the MLLT (More Learning Less Teaching), CiSELT (The Certificate in Secondary English Language Teaching), TOT (Training of Trainers), Soft CLIL (Content and Language Integrated Learning) and many other training courses.
The techniques I gained have greatly contributed to my professional development. My attitude to teaching English with an interdisciplinary curriculum clearly showed me that it was one of the most effective methods of teaching/learning the language, which very naturally motivated and engaged students in the learning process.
I was honoured to take Teacher Activity Group (TAGs) “Change Agent Training” course and then became a Change Agent myself for the English teachers in my region. I was privileged to be invited to the Conference “English For Communities”, held by British Council ETAG Teachers Conference within “Towards Stability and Prosperity” project.
I was really fortunate to be selected as one of the teacher trainers for the British Council training module “Project Based Learning in the English Classroom”. Being a trainer, getting feedback from the trainees, and implementing project-based learning in my own classroom clearly showed me that this methodology is the one all schools should use. It helps prepare our students to become 21st century citizens equipped with the necessary life skills, such as critical thinking and creativity, collaboration and digital literacy. It offers students authentic real-life problems to tackle, helps them raise their awareness of global and local issues associated with sustainable development goals.
With the current circumstances caused by COVID-19, I actively use the online teaching resources the British Council provides, to make online learning more interesting and engaging. I have used the resources from British Council LearnEnglish Teens and British Council LearnEnglish Kids websites before, but they have become crucial during school closure.
From videos with their accompanying activities, photo captions that develop my students’ speaking skill to articles about the UK culture and history – my students love practising English with these materials. Resources for young children are extremely helpful since they provide our students with songs, short stories, flashcards and of course, games which make learning fun and memorable. These activities help me as a teacher to plan not only my official classes but also successfully conduct my after school Public Speaking club.
I am grateful for all the invaluable support the British Council has provided for English teachers, throughout the years, as it has had a huge impact on our professional development and has immensely helped to transform the teaching environment in schools.