ანა მარტინოვა, ლალი მახარაძე და თინათინ ბურთიკაშვილი - სამი მასწავლებელი საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან გვიზიარებს გამოცდილებას, თუ როგორ გაიუმჯობესეს სწავლების უნარი და აიმაღლეს ცოდნა საგანმანათლებლო ჰაბების პროგრამის მეშვეობით.
ანა მარტინოვა, დიდი ჯიხაიშის საზოგადოებრივი ცენტრი
“საგანმანათლებლო ჰაბებმა” სრულიად შემცვალა, როგორც მასწავლებელი. დამანახა ინგლისურის სწავლების საკმაოდ განსხვავებული ხედვები და მიდგომები. შევძელი პროფესიონალურად განვითარება, სწავლების უნარების გაუმჯობესება და ცოდნის გამდიდრება ისეთ საკითხებში, როგორებიცაა გაკვეთილის დაგეგმვა, მოტივაცია, 21-ე საუკუნის უნარები და ა.შ., რომლებიც არსებითად მნიშვნელოვანია ჩემი სამუშაოსათვის.
ჩემთვის ერთ-ერთი შესანიშნავი შესაძლებლობა იყო ვებსაიტებთან წვდომა, რომლებიდანაც მივიღე სასარგებლო ინფორმაცია. ამ ვებსაიტებზე მასალები გამოსადეგი და მრავალფეროვანია.
ამ პროექტის დახმარებით გავიცანი ახალი კოლეგები. ჩვენ ერთმანეთს ვუზიარებთ გამოცდილებასა და ცოდნას.
ჩვენს სესიებზე დეტალურად განვიხილავთ აქტივობებს კითხვისთვის, წერისთვის, საუბრისათვის და მოსმენისთვის. ეს აქტივობები განვახორციელე პრაქტიკაში და აღმოჩნდა წარმატებული. ასე რომ, ჩემი სწავლების უნარები უმჯობესდება.
როდესაც შესაძლებლობა მაქვს, ვცდილობ, კოლეგებს გავუზიარო ამ პროექტისგან მიღებული ცოდნა სესიებისა და დისკუსიების დროს.
ეს პროექტი მაძლევს ენთუზიასმსა და სტიმულს იმისათვის, რომ ჩავატარო საუკეთესო გაკვეთილები.
ლალი მახარაძე, ჩაქვის საზოგადოებრივი ცენტრი
ბრიტანეთის საბჭოს შესახებ პირველად გავიგე 2013 წელს, როდესაც დავესწარი ტრეინინგს „სწავლის პროცესში ტექნოლოგიების გამოყენება“, ამ დროისათვის ვერ წარმოვიდგენდი, რომ ამ ორგანიზაციის გუნდის წევრი გავხდებოდი. ამის შემდგომ მოჰყვა ბრიტანეთის საბჭოს ბევრი სხვა ტრენინგი და კონფერენცია, მათ შორის: საქართველოს ინგლისურის მასწავლებელთა ასოციაციის მეთერთმეტე ეროვნული კონფერენცია „პროექტზე დაფუძნებული სწავლება“, „ინგლისური ჩართულობისთვის და დასაქმებისთვის“, „ინგლისური ენის სწავლების უნარები - დიალოგი, დებატები და მოლაპარაკებები“.
ასევე ჩემმა მოსწავლეებმა მონაწილეობა მიიღეს კონკურსში „მე მაქვს ოცნება“, რომელშიც ერთ-ერთი გავიდა მეორე ადგილზე. თუმცა, მე მივიღე მნიშვნელოვანი გამოცდილება, როდესაც მონაწილეობა მივიღე ტრეინინგ კურსში „აგენტები ცვლილებებისთვის“, 3 თვის განმავლობაში ჩავატარე ტრეინინგები მასწავლებლებისთვის, ჩემთვის ეს რთული იყო, მაგრამ ამავდროულად ძალიან საინტერესო და პროდუქტიული. და ახლა სიამაყით ვწერ, რომ მოხარულივარ, რომ მონაწილეობას ვიღებ სხვა პროექტშიც: (საგანმანათლებლო ჰაბი), რადგანაც მე ვიცი, რომ ამ პროექტით კიდევ უფრო გავიღრმავებ პროფესიულ ცოდნას.
თინათინ ბურთიკაშვილი, წალკის საზოგადოებრივი ცენტრი
ბრიტანეთის საბჭო საქართველოში არის სწორედ ის საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომელიც მხარს უჭერს ინგლისური ენის ადგილობრივ პედაგოგებს თავიანთ პროფესიულ განვითარებაში, მოტივაციის ამაღლებასა და ქვეყნის შორეულ ადგილებში მოსწავლეებში ზოგადი ინგლისური ენის სწავლაში.
მე ყოველთვის ვიყავი ენთუზიაზმით აღსავსე მასწავლებელი და ბრიტანეთის საბჭომ მომცა შესაძლებლობა, განმევითარებინა ჩემი სწავლების უნარები სხვადასხვა ტრენინგ კურსის მეშვეობით, TAG სესიებით და თავად ჩამეტარებინა ტრენინგები ადგილობრივი მასწავლებლებისთვის, როგორც ფასილიტატორს.
პროექტები, როგორებიცაა „ინგლისური ჩართულობასა და დასაქმებისათვის“ და „საგანმანათლებლო ჰაბები უფრო ძლიერი საზოგადოებისათვის“ სკოლის მოსწავლეებისათვის მაძლევენ მოტივაციას, ვიმუშაო უფრო მეტი და გავიუმჯობესო სწავლების უნარები ყოველდღიურად. ბრიტანეთის საბჭო განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს სკოლის მოსწავლეებს, რომლებსაც შვიდი წლის განმავლობაში ვასწავლიდი და აძლევს მოსწავლეებს და მათ შორის, მეც მოტივაციას და შთაგონებას, რომ დავგეგმო თითოეული გაკვეთილი მოსწავლეების ინტერესებზე დაყრდნობით, გავერთოთ და სიამოვნება მივიღოთ სასწავლო პროცესისგან.

04 February 2020 12:20
At our sessions we discuss activities for reading, writing, speaking and listening. I implemented these activities with great success, so my teaching skills are constantly improving thanks to this group work.
ANNA MARTINOVA, LALI MAKHARADZE AND TINATIN BURTIKASHVILI ARE THREE TEACHERS FROM DIFFERENT PARTS OF GEORGIA. HERE, THEY ARE SHARING STORIES OF HOW THE LEARNING HUBS PROGRAMME HELPED THEM INCREASE THEIR CONFIDENCE AND GAIN NEW SKILLS.
Anna Martinova, Didi Jikhaishi Community Centre
'Learning Hubs' completely changed me as a teacher. It showed me quite different views and approaches to teaching English. I was able to develop professionally, improve my teaching skills, enrich my knowledge on topics such as lesson planning, motivation, 21st century skills, etc. which are crucial for my job.
What stood out for me was access to websites that contained information that was highly applicable and diverse. Thanks to this project, I also connected with new colleagues with whom I share experience and knowledge regularly.
When I have the opportunity, I try to share what I learnt from this project with my colleagues. This programme keeps me enthusiastic and stimulates me to constantly improve my classes.
Lali Makharadze, Chakhvi Community Centre
I first came in contact with the British Council in 2013 when I attended the training: 'Using Technologies in the Learning Process'. At that time, I couldn’t imagine that this organisation would become so crucial for me. This was followed by several more training sessions and conferences organized by the British Council, among them, were: 11th National Conference of the English Teachers ’Association of Georgia 'Project Based Learning', 'English for Engagement and Employability' and 'Teaching English Skills – Dialogue, Debating and Negotiating'.  My students also took part in the ‘I have a dream’ competition and one of them even took the second place.
For me, one of the most useful activities was the ‘Change Agents’ training course’ where I’ve conducted training sessions for other teachers for three months. This programme was quite challenging for me, but in the end very rewarding.
Now, I can proudly say that I’m a part of another British Council programme – Learning Hubs. I know that through this programme, I will develop my professional skills even further.
Tinatin Burtikashvili, Tsalka Community Centre
British Council in Georgia is an international organization which engages with the local English teachers and supports their continued professional development. One of the areas they focus on is helping young students in remote parts of the country to learn English.
I have always been an enthusiastic teacher and British Council enabled me to develop my teaching skills by organising different training courses, Teacher Activity Group sessions and providing me with a chance to conduct training courses for local English teachers.
Projects 'English for Engagement and Employability' and 'Learning Hubs for Stronger Society' motivate me to work harder and improve my teaching skills day after day. British Council teaching materials and activities keep my young learners and me, inspired and motivate me to plan every single lesson according to the students' interests and have fun.